Pályázati kiírás

B-terv

JUNIOR

2024.

A nyíregyházi Helyi Szálak Közösségi Alapítvány pályázatot hirdet nyíregyházi vagy Nyíregyházán tanuló fiatalok formális és informális közösségei számára. 

A Helyi Szálak Közösségi Alapítvány a helyi közösség támogató erejére alapozva jött létre azért, hogy a nyíregyházi ügyekre, a nyíregyházi emberek problémáira és helyi kezdeményezésekre itt, helyben keressen és találjon megoldást és forrást.

Fontosnak tartjuk, hogy a nyíregyházi és az itt tanuló fiatalok még jobban kedveljék és magukénak érezzék a várost, az itt eltöltött diákévek emléke, az itt kötött barátságok, ismeretségek, az itt formálódott közösségek még egy máshol megszerzett diploma után is vonzó alternatívaként maradjanak meg a fiatalok hosszútávú tervei között.

A Helyi Szálak Közösségi Alapítvány által kiosztásra kerülő pénzösszeget nyíregyházi kötődésű magán adományozók és vállalkozók, cégek ajánlották fel 2023-ban.

 

A pályázati kiírás keretösszege: 1 250 000 Ft 

Támogatható pályázatok száma: 5-8 db

Pályázható összeg: max. 200 000 Ft

 

A pályázat kiírójának általános céljai

– a helyi vagy itt tanuló fiatalok motiválása ötletek és programok kidolgozására, közösségi kezdeményezések inspirálása, 

– olyan helyi kisközösségek segítése, melyeknek jellegükből, informális voltukból adódóan nem áll módjukban egyéb pályázati források lehívása,

– olyan (formális és nem informális) közösségek támogatása, melyek hosszú távon pozitív változásokat eredményeznek közvetlen környezetükben tevékenységükkel,

– olyan kezdeményezések támogatása, melyek nem illeszkednek más, tematizált pályázatok célkitűzéseihez.

 

Jelen pályázat kiírásának fő célja a fiatalok helyi közösségi aktivitásának élénkítése, helyi fiatalok által generált közösségi programok támogatása. 

 A 2023-ban összegyűjtött pénzadományokat olyan programok támogatására kívánjuk fordítani, amelyek:

  • segítik kibontakozni a fiatalok (14-25 év közötti) közösségépítő tevékenységét,   népszerűsítik a fiatalok közösségért való felelősség érzetét, az önkéntes munka örömét,
  • hozzájárulnak reális önképük, jövőképük kialakításához, társas készségeik fejlesztéséhez, támogató közösségi kapcsolataik kialakításához,
  • hozzájárulnak a helyi identitás növekedéséhez, a lakóhely megismeréséhez,
  • hozzájárulnak a reziliencia, a lelki ellenálló képesség fejlődéséhez, elősegítik, támogatják az egészséges személyiségfejlődést.

 

Támogatható tevékenységek

  1. Közösségi akciók (pl. kinti, benti közösségi terek kialakítása (pihi/puha sarok a suliban, koliban), közösségi terek birtokbavétele, ifi-baráttá varázslása, stb.)
  2. Közösségi programok, események, rendezvények megvalósítása (pl. utcabál, kiállítások, koncertek szervezése, stb.)
  3. Programsorozatok (pl. klubok szervezése, mint filmklub, könyvklub, barkácsklub, főzőklub stb., felolvasó estek, beszélgető körök stb.)
  4. Rekreációs programok (mentális nap, közösségépítő kirándulás, stb.)
  5. Médiatartalom készítése – a fiatalok helyi közösségeinek értékeiről, a helyi identitás meghatározó tényezőiről, a közösséget szolgáló, közösséget építő, fejlesztő médiatartalmak készítése, terjesztése  (video, podcast, újság, stb.) 

A tevékenységek megvalósíthatóak iskolán kívül és iskolán belül, szabadtéren és benti terekben.

 

Nem támogatjuk

  • tréningek, képzések szervezését,
  • politikai akciók szervezését,
  • egészséget romboló tevékenységek szervezését,
  • jogszabályokba ütköző tevékenységek szervezését.

 

A pályázat kiírójának alapértékei

– Közösségi értékekben való gondolkodás

– Együttműködés

– Szolidaritás

– Fenntarthatóság

A pályázat kiírója nem kívánja leszűkíteni, konkrétan megnevezni azokat a tevékenységeket, melyeket támogathatónak tart, ugyanakkor a fenti értékek (legalább egy) megvalósulása fontos szempont az elbírálás során.

 

Pályázók köre

Nyíregyházi székhellyel/lakcímmel rendelkező formális és informális közösségek*, Nyíregyházán tanuló fiatalok közösségei, baráti társaságok, osztályközösségek, kortárs segítő csoportok, fiatalokkal foglalkozó, fiatalokkal együttműködő alapítványok, egyesületek, melyek közösen megvalósítani kívánt cél, megoldani kívánt ügy mentén szerveződtek.

*Informális közösségnek tekintjük a pályázat során a minimum három személyből álló, együttműködési szándéknyilatkozat aláírásával létrejött közösségeket.

Fontos! Elsősorban nem szakemberek pályázatait várjuk, hanem szakemberek által támogatott, mentorált, mozgósított, „felfedezett”, az ő látókörükbe került fiatalok közösségeinek programjait, ötleteit.

 

Nem támogatunk

  • politikai szervezeteket közvetve vagy közvetlenül támogató tevékenységeket;
  • állami és önkormányzati feladatkörbe tartozó tevékenységeket;
  • kimondottan gazdasági hasznot eredményező tevékenységeket.

Egy szervezet/közösség/magánszemély egy pályázatot adhat be vagy egy pályázatban működhet közre.

 

Az elbírálás során prioritást élveznek

– azok a tevékenységek, melyek kézzel fogható, kimutatható hatást gyakorolnak a helyi közösség életére, pozitív változást hoznak,

– a hosszútávon fenntartható tevékenységek,

– más közösségek számára is adaptálható programok,

– az önerőt (önkéntes munka, pénz, eszköz) biztosító pályázatok.

 

A pályázati folyamat 

  1. lépés – Tájékoztató nap

A pályázat kiírója pályázati tájékoztató nyílt napot szervez 2024. szeptember 10. 14:30-tól a Human-Net Alapítvány Közösségi Házban (4400 Nyíregyháza, Semmelweis u. 24.). A nyílt napon a Helyi Szálak Közösségi Alapítvány képviselői találkoznak a potenciális pályázókkal és egyeztetnek a pályázathoz kapcsolódó kérdésekről. Az Alapítvány részéről praktikus tanácsokat nyújtunk a sikeres pályázat elkészítésében.

 

  1. lépés – A pályázat benyújtása

Pályázat benyújtásának határideje: 2024. október 15.

Pályázat benyújtásának módja: elektronikus, a helyiszalak.hu honlap “Pályázat beküldése” menüpontja alatt található űrlap kitöltésével történik.

A pályázatok megvalósításának időtartama: 2024. november 1. – 2025. június 30.

A pályázati támogatás formája: előfinanszírozott

A nyertes pályázó a támogatás 100%-át egy összegben, a támogatási szerződés megkötése után kapja meg átutalással a szerződésben megjelölt bankszámlára.

Fontos! A nem formális csoportok pénzügyi támogatásának feltétele egy befogadó civil szervezet (egyesület, alapítvány) megléte. Amennyiben nincs ilyen, akkor a kiíró segít befogadó szervezet bevonásában.

Költségvetés

Amit kérünk: a pályázati űrlap költségvetési sorainak kitöltése szöveges indoklással.

Belső költségvetési korlátokat nem kell figyelembe venni, az adott költségsoron belül bármilyen összeg tervezhető (személyi, dologi, eszköz).

Mellékletek

– Informális közösség esetén (minimum három főből álló), két tanú által hitelesített együttműködési szándéknyilatkozat. (Ehhez formanyomtatvány megtalálható a kiírás végén.) Bejegyzett formális közösségek esetén az alapító okirat másolata. 

Fontos! A pályázó informális közösségében, csoportjában legyen legalább egy nagykorú (18. életévét betöltött), cselekvőképes magyar állampolgár, aki felelősséget vállal a pályázat jogszerű megvalósításáért.

A bejegyzett szervezetek valódiságát, aktuális működésüket a birosag.hu oldal civil névjegyzékében ellenőrizzük.

 

ÁLTALÁNOS TÁJÉKOZTATÓ

Feldolgozás, elbírálás

A pályázatok elbírálását a kiíró szervezet kuratóriumának tagjaiból és külsős szakemberekből álló szakértő bizottság végzi.

 

Figyelem!

A pályázati bírálat kétlépcsős. A második fordulóban a támogatásra esélyes pályázókkal személyes beszélgetés történik, ahol az értékelést végző szakemberek tisztázó kérdésekkel fordulnak a pályázókhoz.

A beérkezés sorrendje nem befolyásolja az eredményeket.

A pályázatok értékelése 2024. október második felében megtörténik. A szerződéskötésre a támogatottakkal 2024. novemberében kerül sor.

A pályázati döntés eredményét az Alapítvány a honlapján közzéteszi, és arról a pályázó szervezeteket e-mailben értesíti. Kérjük, olyan email címet adjanak meg, melyet aktívan, folyamatosan figyelemmel követnek.

 

Hiánypótlás

A hiányosan beadott adatlapok hiánypótlására egy körben, a hiánypótlásra felszólító elektronikus levél kiküldésétől számított 5 munkanapon belül van mód.

Az elbírálás után a megszületett döntéssel szemben fellebbezésnek helye nincs.

 

Szakmai támogatás

A nyertes pályázók képviselőinek a projekt megvalósítása során együtt kell működniük a Helyi Szálak Közösségi Alapítvány mentorával. Az alapítványi kapcsolattartó végigkíséri a pályázat megvalósításának folyamatát. A nyertes pályázó hozzájárul, hogy a Helyi Szálak Közösségi Alapítvány felületein hírt adjon a támogatott projekt keretében megvalósuló tevékenységről.

További, a pályázattal kapcsolatban felmerülő kérdéseit a info@helyiszalak.hu e-mail címre küldheti.

Kérdéseivel Csatári Emesét keresheti a következő telefonszámon: 06-30/701 3819

 

Pályázati beszámoló:

A pályázati beszámolót a program megvalósulását követő 30 napon belül, legkésőbb 2024. július 31-ig kell beadni a www.helyiszalak.hu honlapon a pályázat/pályázati beszámoló fülön elektronikusan. 

A beszámoló az alábbi rövid tartalmi és pénzügyi részből áll:

            a pályázati tervben leírt célok eléréséről, 

            a legfontosabb eseményekről, tevékenységekről

            a megszerzett tapasztalatokról, a közvetlenül elért emberek számáról, 

– a projekt által generált új tervekről

    valamint fényképeket, videofelvételeket, és egyéb, az írásos beszámolóval kapcsolatos mellékleteket csatol ahhoz.

A pénzügyi rész egyenként felsorolja azokat költségeket, amelyekre a Támogatott a támogatást fordította. A Támogató kéri, hogy az általa finanszírozott számlákat zárolja („Helyi Szálak Közösségi Alapítvány B terv pályázati támogatás terhére elszámolva”) és azok elektronikus másolatát, valamint a kifizetéseket igazoló bizonylatok másolatát örizze meg a pénzügyi beszámoló részeként. A Támogató fenntartja a jogot, hogy a számlamásolatokat bekérje.